Kaplumbağa ve Hız

Hedef ve yol arasındaki ilişkinin temel belirleyicilerinden biri hızdır, elbet. Bir şeyi en kısa sürede tamamlamak, en hızlı şekilde yapma hali. Kaplumbağalara imrenirim o yüzden, hep. Onları izleyince şöyle bir his uyanır bende: Kendinden ve hedefinden ne kadar emin. O kadar emin ki ağır ağır ilerliyor hedefine. Hızın tersi ise yavaşlıktır. Yavaş davrananlar ya da konuşanlar hep ötekileştirilir aslında, farkında olarak ya da olmayarak. Yavaş davrananların hep kıyaslandığı hızlı birileri vardır.

Yarış yapılacaksa hız üzerinden yapılmalıdır ya da zamana karşı. Hiç yavaşlık üzerinden bir yarış duydunuz mu? Duymadıysanız, ben duyurayım. Geçen günlerde çocukların olduğu bir ortamda yavaşlık yarışı yaptım. Bir odadan diğer odaya en son varacak çocuk yarışmayı kazanacaktı. Beklenen heyecanlı yarış başladı. Çocuklar hareket etmeye başladı, ancak bir tuhaflık vardı. Kimse öne geçmeye çalışmıyor, en arkada kalmaya gayret ediyordu. Bitmeyecek bir yarış başlamıştı sanki. Nitekim 4 yaşındaki çocuk isyan etti, böyle yarış mı olur dedi, ve yarışı bıraktı. Ardından tüm çocuklar yarışı bıraktı. Hızı öncelemeyen ve zamana karşı olmayan bir yarışın kaderini oyun şeklinde test etmiş olduk çocuklarla, varın gerisini siz düşünün diğer yarışların, oyunların kaderini.

Sonra şu soruyu sordum kendi kendime; kaplumbağalar arasında hız odaklı, hedefe en erken varma yarışı olsa ve hedefin sonunda en hızlı kaplumbağa kıymetli bir ödül kazansa ne olurdu? Bir tane kaplumbağa çıksa ve dese diğer kaplumbağalara, bizim doğamızda hız yok, biz kaplumbağa olduğumuz için ağır ağır ilerliyoruz, o yüzden bu yarışta yer almayalım. Kaç kaplumbağa bu itirazı kabul ederdi. Bu yarış kaplumbağaların kıyameti misali, kaplumbağalar arasındaki hızı arttırmış ve rekabet artık hız şeklinde kaplumbağaların hayatlarının bir parçası olmuş. Artık kaplumbağalar eski kaplumbağalar değil, daha hızlılar, hedefe daha hızlı varıyorlar, daha fazla yarışa katılıyorlar, daha fazla rekabet içerisindeler, hızları arttığı için gözler daha fazla onların üstünde. Kaplumbağaların hızı artınca artık masallardaki ezeli rakibi tavşanın tembellik yapıp yarışı kaybetme ihtimali de kalmadı. 

Yarış çoktan başlamıştı ama yine saymak bize düşer 1, 2, 3, 4 ve 5.

Ben nereye koşuyorum!!!

Doç Dr. Gökhan ÖVENÇ

Leave a Comment

Muhteşem dergimize abone olun! Sizi güncellemelerden haberdar edeceğiz.
Dergimize abone olun!